Vyhledávání

Křemelina, DIATOMICKÁ ZEMINA, Diatomaceous Earth (DE)

Křemelina je nezpevněná (sypká) hornina, která je tvořena většinou opálovými schránkami rozsivek (jednobuněčné řasy), dle nichž se označuje též jako rozsivková zemina. Dalším používaným názvem je diatomit, zahrnující horniny složené z diatom (schránek rozsivek) různého stupně zpevnění. Sypké se označují křemelina (diatomová zemina), zpevněné diatomové břidlice, někdy však pojem diatomit je používán pouze pro tyto zpevněné horniny břidličnatého charakteru. Kromě schránek rozsivek a jejich úlomků jsou v křemelinách zastoupeny jílové minerály, nejčastěji kaolinit a illit.

Křemelina je velice jemnozrnný, práškovitý až jílovitý sediment. Je-li čistá, má bílou barvu, bývá i nazelenalá, šedá, hnědavá dle příměsí. Vysoce kvalitní křemelina obsahuje kolem 90 % SiO2. Důležitou vlastností pro využití je pórovitost, dosahující u dobrých druhů až 80 %. Objemová hmotnost vysušené křemeliny je 0,3–0,5 g/cm³, takže výrobky z ní plavou na vodě. Dalšími ceněnými vlastnostmi jsou tepelně izolační, žáruvzdornost, vysoká absorpční schopnost, odolnost vůči kyselinám atd

Křemelina je přírodní a organický zdroj rostlinného křemíku. Sladkovodní usazeniny diatomu jsou použitelné ke konzumaci jak pro zvířata, tak pro lidi, protože se jedná o nejčistší formu křemeliny. Ne všechna křemelina je vhodná ke konzumaci: například v Americe se nachází 600 ložisek křemeliny, ale jen čtyři ložiska jsou vhodné pro lidskou konzumaci podle standardů FDA. Většina lidí má nedostatek minerálního křemíku v organizmu, který je mezi jinými nezbytný pro vstřebávání a ukládání vápníku do kostí.

V dnešních obilovinách je nedostatek křemíku. Před lety, byl obsah oxidu křemičitého v našich potravinách přiměřený, ale s dnešními hybridy a pěstováním na vyčerpané půdě, je jen asi 1/3 oxidu křemičitého z celkové potřeby dodávaná v naší stravě. Užívání křemeliny je jednoduchým a levným způsobem, jak dostat potřebný křemík do vašeho těla.

Pro lidský organismus má křemík nezastupitelný význam, je nezbytnou součástí mnoha enzymů řídících chemické reakce v našem těle. Spolu s vápníkem a hořčíkem přispívá ke stavbě pevných kostí a k tvorbě pojivových tkání (kůže, nehtů, vlasů), kterým dodává pevnost a pružnost. Je jedním ze základních stavebních kamenů svalových tkání, má vysoké protizánětlivé účinky, zrychluje hojení ran a působí proti stárnutí kůže.

Nedostatek křemíku v organizmu způsobuje: zpomalení růstu a vývoje, větší lomivost a deformaci kostí, vypadávání a lomivost vlasů, lomivost a křehkost nehtů, osteoporózu, záněty pokožky, špatné hojení jizev a ran, větší přecitlivělost na chlad, špatný stav zubů a dásní, nedostatečná kondice chrupavek, vazů a šlach.

Pozitivní vliv křemíku na lidský organismus: posiluje imunitní systém; chrání před nebezpečnými volnými radikály (antioxidant); podporuje hojení ran; má protizánětlivé účinky, působí preventivně proti vzniku srdečních onemocnění; podílí se na stavbě kostí; je důležitý pro krásu vlasů, nehtů a pokožky; pozitivně se podílí na syntéze vitamínu B1 v lidském organismu; kontroluje přenos nervových impulsů; je prevencí osteoporózy; chrání před Alzheimerovou chorobou; tlumí škodlivý vliv hliníku na lidský organizmus; snižuje hladinu cholesterolu v krvi; má příznivý vliv na srdce a krevní oběh; pozitivně ovlivňuje močové cesty a funkcí ledvin; napomáhá léčbě kožních chorob; má pozitivní vliv na starší lidi a ženy v menopauze.

Křemelina DIATOM obsahuje přibližně 3% hořčíku, 33% křemíku, 19% vápníku, 5% sodíku, 2% železa a mnoho dalších stopových prvků jako jsou titan, bor, mangan, měď, zircon, díky tomu je skvělým přírodním obohacením naší stravy.
Existuje více druhů křemeliny. Liší se od sebe čistotou a jemností. Lidé mohou používat POUZE KŘEMELINU nejčistší: KVALITY „HUMAN GRADE“ – určenou pro lidské použití (tento druh máme na www.czmms.webnode.cz). Křemelina určená například na filtraci bazénů, křemelina používaná jako přírodní pesticid, ani křemelina určená pro zvířata není vhodná pro lidskou konzumaci!!! Naopak křemelina HUMAN GRADE je použitelná i pro domácí zvířata a na ostatní použití.

Křemelina k lidskému užitku:

Potravinářská sladkovodní křemelina (Fossil Shell Flour) má mnoho použití v zemědělství, v holistické medicíně, v průmyslu i v domácnostech. Diatom je to zcela přírodní prostředek.
Používá se v domácnostech na hubení hmyzu, u domácích mazlíčků na doplnění minerálů a šetrné zbavení parazitů, na rostlinách proti škůdcům, u hospodářských zvířat na obohacení stravy, zlepšení jejich fyzické kondice a odstranění parazitů, používá se k filtraci vody a pro uskladnění zrna.

Lidé ji používají pro obohacení své stravy a detoxikaci. Pozor pro lidskou konzumaci se hodí pouze křemelina k tomu určená.

Vnitřně používaná křemelina působí na lidský organizmus třemi různými způsoby:

1. Absorbuje - Diatomická zemina – má tvar válečků plných malých otvorů. Tyto válečky mají velice silný negativní náboj. Jak se tyto miliony malých válečků pohybují skrze žaludek a trávicí trakt přitahují a absorbují bakterie, houby, prvoky, viry, pesticidy a zbytky jiných chemických látek, E-Coli a těžké kovy. Tyto toxiny jsou chyceny a vyplaveny ven z těla. Kromě toho jsou i větší paraziti, kteří mohou žít v trávicím ústrojí poškozeni křemelinou a později vyloučeni z organizmu. Všechny tyto aktivity vedou k mnohem zdravějšímu tělu. Mnoho konzumentů říká, že se prostě cítí lépe.

2. Čistí - Křemelina je velmi tvrdá. Na stupnici tvrdosti, kde je diamant na stupni 9, tak křemelina je na 7 stupni. To je velmi důležité, protože jak tyto miliony drobných, tvrdých a ostrých válců křemeliny, prochází tenkým a tlustým střevem, a čistí jejich stěny. Po pouhých několika měsících užívání křemeliny, už není stěna střeva potažená hlenem a v něm usazenými plísněmi.

 2A) Pravidelné pohyby střev (to je nejčastější poznámka, kterou zmiňují uživatelé)

 2B) Zdravější střevo. To je obzvláště důležité, jak stárneme. Čistým zdravým tlustým střevem zabráníme tvorbě polypů, rakovině a vředů. Čisté střevo umožňuje lepší vstřbávání živin do organismu, stimuluje metabolismus. Tím se omezuje chuť k jídlu. Hlavně pokud jíme křemelinu ráno. To vše má za následek, že křemelina pomáhá hubnout.

 2C) Mnoho uživatelů hlásí po užívání křemeliny zvýšenou energii a sníženou potřebu spánku. To je dosaženo tím, že se potraviny a živiny lépe vstřebávají do krevního oběhu. Přes znečištěné tlusté střevo se mnoho živin a potřebných látek nevstřebá.

3. Vyživuje - Křemelina obsahuje 15 přirozeně se vyskytujících minerálů, které jsou vynikající pro tělo. Tyto minerály podporují zdravější a lesklejší vlasy, kůži a nehty. Přísun minerálů do organizmu poskytne tělu více dobré energie a vytrvalosti.

Malé množství křemeliny se dostane a vstřebává do krevního oběhu jako oxid křemičitý. Jednou z výhod křemíku je, že pomáhá ničit špatné tuky. Díky tomu někteří konzumenti zmiňují, že pozorují snížení hladiny cholesterolu a i vysokého krevního tlaku.

Dávkování pro dospělé jedince: Vezměte 1-2 polévkové lžíce denně rozmícháme ve vodě/džusu nebo přidáme do nějaké potraviny, nejlépe běžné pokojové teploty a zkonzumujeme. Diatom je bez chuti a jeho struktura je natolik jemná, že nezpůsobuje žádné nepříjemné pocity při konzumaci. Není třeba se bát předávkování, případný přebytek křemíku v těle je automaticky odstraněn pomocí krve ledvinami a střevy.
(dávkování pro zvířata je na etiketě, dávkování pro jiná použití na dalších letácích)

Křemelina by se neměla užívat v teplé vodě, protože se následkem tepla krystaly roztopí a užívání křemeliny ztratí svůj detoxikační efekt. Křemelina se používá i na pleťové masky, jako prostředek na hubení parazitů v kožiších, nicméně pozor na množství, vnější užití křemeliny může vysušovat kůži, ruce a nohy – myslete na to u sebe i u zvířat!

Jak lidé používají křemelinu? (převzato od našeho dodavatele – původní text přeložen)

Lidé se mě často ptají jak používat křemelinu. Neexistuje jeden jediný správný způsob. Každý konzument má jiné preference. Někteří lidé berou jednu vrchovatou polévkovou lžíci ve sklenici vody před každým jídlem a chválí si to. Jiní berou jednou denně vrchovatou polévkovou lžíci těsně před spaním, protože věří, že takto dosahují skvělých detoxikačních účinků. Jiní berou lžíci ráno v džusu. A jiní si ji přidávají do svých proteinových koktejlů, raní kávy…. Ať ji používají jednou, nebo 3krát za den informují nás o pozitivních účincích. Pokud budete křemelinu konzumovat zhruba 60 dní, pokryjete celý životní cyklus parazitů.

Já (dodavatel) konzumuji 2 polévkové lžíce rozmíchané v malém množství vody, jen tak, aby vznikl roztok, který mohu vypít. Nemám chuť cítit křemelinu ve velkém množství vody. Rychle to rozmíchám a vypiji, než se křemelina začne usazovat na dno sklenice. Nezajímá mě kvůli chuti dávat křemelinu třeba do džusu, přestože to někteří lidé kvůli chuti dávají právě do džusů, kávy nebo koktejlů.
Křemelina nemá ošklivou chuť, ve srovnání mnoha chuťově těžko konzumovatelnými bylinnými preparáty. Chutná mi jako prach, jako silná bohatá vonící „země“.

Mnoho našich „diatomických“ zákazníků, tak jako já, po léta přidávali křemelinu do stravy svým domácím mazlíčkům. A pak jednoho dne nás napadlo, že když dáváme DE našim domácím ochlupeným a opeřeným členům rodiny, aby byli zdraví a bez parazitů/červů, možná bychom ji mohli konzumovat také a mít z toho stejný prospěch…

 

Je bezpečné používat křemelinu během těhotenství? Ano, křemelina je skvělá jak pro těhotné, tak pro netěhotné. V těhotenství je nejlepší začít prvních několik dní, nebo týdnů (je–li potřeba) s malými dávkami – ½ čajové lžičky denně a pít dostatek čisté vody, aby se toxiny mohly průběžně vyplavovat z těla. Těhotná žena může pomalu zvyšovat dávky DE podle toho, jak se cítí. Tímto pozvolným dávkováním se předchází tomu, aby se spustily silnější detoxikační projevy, které by se mohly spustit vrchovatými polévkovými lžícemi.

Jelikož křemelina eliminuje všechny střevní červy a parazity, pokud je používána v odpovídajících denních dávkách, může pak tělo těhotné ženy vstřebávat více živin z jídla, navíc jí parazité nebudou vysávat krev, tím pádem se více živin dostane i k nenarozenému plodu. Poznámka: Křemelina nebude mít na plod účinky jako přírodní prostředek proti parazitům, jelikož to nebude procházet jeho trávicím traktem.

UPOZORNĚNÍ:

Pracovníci v křemelinových dolech, kteří tam pracují 5 dní v týdnu, říkají, že vdechování není problém (samozřejmě ji „nešňupejte“). Pokud máte astma nebo jiné plicní poškození, buďte při práci opatrní, případně mějte masku.

Nedávejte si křemelinu do očí. Křemelina vysušuje oči, tak s ní nemanipulujte na místech, kde by vám ji mohl rozfoukat třeba průvan a nafoukat ji Vám, nebo vašim mazlíčkům do očí. Křemelina vysušuje i vaši kůži, ruce, nohy, stejně jako ťapky u vašich mazlíčků.

Nedávejte velké vrstvy na koberce. Někteří uživatelé si stěžovali, že velké množství může ztěžovat vysávání.

NIKDY nepoužívejte filtrační křemelinu (poznámka z club-vital.cz takovou ani nenabízíme) v blízkosti zvířat.

Někteří lidé pociťují detoxikační reakci, když začínají DE konzumovat. Pokud pocítíte nepříjemné změny, snižte dávku, pijte dostatečné množství čisté vody, než se vaše tělo pročistí a pak dávku opět zvyšte na doporučenou denní dávku.

Pamatujte, křemelina hubí i užitečný hmyz, proto ji používejte uváženě.

SHRNUTÍ PROSPĚŠNOSTI FOOD GRADE KŘEMELINY PŘI VŠEOBECNÉM POUŽITÍ:

Ø  přírodní prostředek na odčervování – eliminuje mnoho parazitů bez chemie

Ø  bezpečný, ne-toxický prostředek, na který si parazité nevybudují imunitu tak, jako na mnohé jiné

Ø  15 stopových prvků – skvělé pro zvířata, lidi, rostliny a půdu

Ø  snížení výskytu mastitidy (záněty prsní žlázy)

Ø  lepší konverze přijaté stravy ve váhové přírůstky

Ø  pomáhá detoxikovat od těžkých kovů, zbavovat E.coli, bakterií, virů atd.

Ø  podporuje lesklou srst

Ø  antiparazitní účinky Křemeliny snižují rozvoj infekcí a tím i výskyt průjmů u mladých zvířat

Ø  pomáhá při trávení

Ø  čistí střeva

Ø  celkově přispívá ke zlepšení zdravotního stavu

Ø  eliminuje škůdce v zásobárnách zrní

Ø  snižuje výskyt much, blech, klíšťat

Ø  snižuje zápach hnoje

Ø  působí jako vysušovací prostředek

Ø  snižuje vlhkost a výskyt škůdců ve stodolách, klecích, psích boudách, na toaletách, v odpadkových kontejnerech, v kompostech a na jiných vlhkých místech.

Ø  antimykotické vlastnosti – myšleno na zahradách, kde se vyskytují plísně, nicméně zkušenosti naznačují antimykotické vlastnosti i u lidí

Ø  snižuje celkově stres u zvířat

Ø  cenově dostupný prostředek

Ø  příznivé účinky na stav zvířat pomáhají snižovat účty za veterinární péči (konec překladu)

 

Upozornění: Křemík ani jeho běžné anorganické sloučeniny nejsou toxické, jsou natolik inertní, že projdou trávicím traktem zcela neporušeny. Problémy nastávají spíše při dlouhodobém vdechování mikroskopických částeček, větší opatrnost se při užívání křemeliny doporučuje u astmatiků, její vdechnutí může vyvolat astmatický záchvat. Dále musíme při užívání křemeliny dávat pozor, aby se nedostala do očí, může způsobovat suchost očí a zápaly. Nadměrné dávky křemíku se nesmí užívat v případě, kdy u pacienta byla prokázána přecitlivělost na křemík, nebo trpí-li vážnou poruchou činnosti ledvin. Nadměrně vysoký příjem křemíku může však vést ke vzniku močových kamenů.

 

Informace zde uvedené jsou pouze pro vzdělávací, informativní účely nemají za svůj cíl diagnostikovat, léčit ani působit jako prevence nemocí a jiných disharmonických stavů organizmu.  

Křemelinu můžete zakoupit zde

 

Zdroje: https://www. nasevyziva.cz/sekce-mineraly/clanek-kremik-silicium-si-563.html
             https://cs.wikipedia.org/wiki/Křemelina
             https://www.club-vital.cz/kremelina-diatom-x
             https://www.diatom.co.uk

            

 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.